za dobiti 20 litara otopine ili tekucine za kiseljenje povrca (paprike) koliko je potrebno staviti 80 postotne octene kiseline kupljene u apoteci koja je pakovana u staklenim bocicama od 200 ml?

Ime i prezime: marinko cargonja marinko.cargonja1@ri.t-com.hr

Ja to ne mogu znati, jer ne znam koliko jak ocat kaniš upotrijebiti za kiseljenje. Uzevši nasumični recept, vidim da se kupovni, desetpostotni ocat razrijedi s vodom u omjeru 1:3, što bi ugrubo dalo 2,5%-tnu otopinu octene kiseline.
Pretpostaviviši da ćeš koristiti baš tu otopinu (odbijam svaku odgovornost ako ti se paprika pokvari ili bude prekisela) te izostavivši račun jer mi se nešto čini da te isti ne zanima previše, nalazim da je potrebno u 19,4 L vode uliti 0,58 L octene esencije (koja se može naći i u dućanima, samo u plastičnim bočicama i možebit jeftinije) tj. ugrubo tri cijele bočice u malo manje od 20 L vode.
Inače, kako octena esencija, polije li se tkogod njome, lako prodire u kožu i tamo onda radi rusvaj, preporučam oprez, ako već ne obični, desetpostotni ocat.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr