Poštovani, Imamo prokušani recept za kiselu papriku koja se kuha u 3 l vode s 1 dl esencije, 3 žlice soli i 3 žlice meda. Kako ne možemo nabaviti esenciju(80%), zanima nas može li se dobiti isti recimo okus s octom (9%)? Koliko bi trebalo octa, vode, soli? Pokušala sam računati ocat (8,6 dl 9% octa u 3 l vode), ali nisam sigurna u ispravnost računa. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Karmel svetog Josipa karmel.breznica@os.t-com.hr

Zanemarimo li za početak sol i med (na njih ćemo se vratiti na samome kraju računa), ukupni volumen otopine prema prokušanom receptu je 3,1 L, a maseni udio octene kiseline u smjesi je

0,08 L / 3,1 L = 2,6 %

Sad se zadatak svodi na to da treba izračunati koliko vode i koliko octa treba pomiješati da se dobije 3,1 L otopine u kojoj je maseni udio octene kiseline 2,6 %. Idemo najprije vidjeti koliko nam treba 9 %-tnog octa:

2,6 % / 9 % = 0,29,

pa nam prema tome treba

0,29 * 3,1 L = 0,9 L

octa. Ostatak je, dakako, voda.

Prema tome, treba vam (zaokruženo) 9 dL octa (9 %-tnog) i 22 dL (odnosno 2,2 L) vode. Soli i meda stavite kako piše u prokušanom receptu.

Usput, med bi možda bilo dobro dodati na kraju, tek nakon što se smjesa makne s vatre, jer se kuhanjem u medu uništavaju vrijedni prehrambeni sastojci (vitamini).

Dobar Vam tek i pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr