E ovko,možete li mi pojasniti kako da znam kad je željezo(Fe) dvovalentno a kad trovalentno,o čemu to ovisi?

Ime i prezime: Tajana Husain milan.husain@zg.t-com.hr

 


Pomalo čudno pitanje. Interpretirat ću ga ovako, premda nisam baš siguran da je to i ispravna interpretacija:
"Kako znati je li željezo u nekom spoju dvovalentno ili trovalentno?"

Kod najjednostavnijih spojeva treba samo vidjeti koliko kojih atoma ima u jednoj formulskoj jedinci. Primjerice, u FeCl3 na jedan atom željeza dolaze tri atoma klora (koji su ovdje jednovalentni) pa je željezo trovalentno, a u FeS na jedan atom željeza dolazi jedan dvovalentni atom sumpora pa je željezo isto dvovalentno. Kod složenijih spojeva treba gledati na malo više stvari tj. na naboje prisutnih iona i na neutralne molekule. Tako se u spoju Fe(NO3)3(H2O)9 može prepoznati devet molekula vode koje nemaju veze s valencijom željeza i nitratne anione za koje bi trebalo biti poznato da im je nabojni broj -1. Kako ih je troje, željezo mora biti trovalentno. Slično se može razmatrati većinu jednostavnih željezovih spojeva.
Ide li se na složenije, a i u bilo što iznad razine osnovne škole, puno je korisnije držati se oksidacijskih brojeva. Pravila za njihovo određivanje su u određenoj mjeri slična, kao i rezultati, ali dobiva se puno općenitija slika. O oksidacijskim brojevima se na e-školi već mnogo pisalo pa preporučam okoristiti se tražilicom.

Ako se pitanje kojim slučajem odnosilo na prepoznavanje oksidacijskog stanja željeza u uzorku nekog željezovog spoja, nekih jako efikasnih smjernica nema, osim da željezovi(III) spojevi budu često žuti do crveni (osim nitrata koji je ljubičast i još hrpe iznimki) dok oni željeza(II) preferiraju plave i zelene tonove.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija