zdravo, zanima me jeli istina da fosfatni ioni ubzavaju rast biljaka?

Ime i prezime: daniel acamovic scared.ann@hotmail.com

Ako im je koncentracija u tlu između nule i one optimalne za rast biljke (što ovisi o vrsti, a i sorti), onda će rast biljke biti donekle ubrzan doda li se u tlo kakvog fosfatnog gnojiva. Točnije je ipak da rast tako neće biti usporen zbog nedostatka fosfata.
Fosfati spadaju među esencijalne tvari za rast biljaka pa bez njih biljka neće ni rasti, barem ne normalno. S druge strane, nisam još čuo za tvari od kojih bi biljke doslovno rasle brže (što ne znači da ih nema), a kamoli da bi tomu bili krivi fosfati. Ipak, kad u kakvoj vodi završi previše fosfata (i ne samo njih) znade se zbiti da naglo nabujaju alge i cijanobakterije, što se onda zove cvjetanjem algi ili mora.

P.S. Da dopunim tvrdnju da ne znam za tvari koje bi rast biljke ubrzale, takvih tvari ima, a najlakše ih je naći u samim biljkama. To su, naravno, biljni hormoni (rasta), od kojih su prvi otkriveni auksini. Kako tih hormona ima vrlo mnogo, a tvoje pitanje se na njih nije ni odnosilo, preporučit ću tek tekstove na Wikipediji: o biljnim hormonima općenito te o auksinima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr