Pozdrav Gdje mogu kupiti k2co3 (kalijev karbonat)

Ime i prezime: Antonio golemac matijanaantonio@hotmail.com

Tvrtke specijalizirane za prodaju kemijske opreme zasigurno imaju i kalijevog karbonata, ali te pak nisu baš obični dućani dostupni širem općinstvu. Najbliže što se može naći po trgovinama i poljoprivrednim apotekama je natrijev karbonat. U ljekarnama bi možda moglo biti i kalijevog klorida. Ukratko, ne znam kuda bih krenuo da mi hitno zatreba čistog kalijevog karbonata ako ga nemam u laboratoriju.
S druge strane, kalijev karbonat je jedan od glavnih sastojaka biljnog pepela (ako su biljke kopnene, kod morskih bude više natrija) i tamo ga bude i do desetak posto. Procjeđivanjem vode kroz pepeo može se dobiti otopina kalijevog karbonata iz koje se pak može iskristalizirati kalijev karbonat. Taj bude onečišćen koječim pa ga treba poslije prekristalizirati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr