prikazati redosljedom(mehanizmom)reakciju 1-klor-2-metilpropana sa razrijeđenom H2SO4.Da li je to sn1 ili sn2 reakcija? Što je to asimetrični C atom?Prikazati strukturno neki jednostavno optički aktivni spoj tj.desni i lijevi enantiomer. Koja je bitna razlika između strukturnih izomera.Nacrtati sve strukturne izomere normalnog pentana i kod svake strukture navesti ukupan broj primarnih,sekundarnih,tercijalnih i kvarternih C atoma. molim Vas za pomoć jer se vec danima mucim s ovim a uskoro moram polagati ispit i moram ovo znati između ostalog. Unaprijed hvala!!!

Ime i prezime: antonela perić antonela.peric@hotmail.com

1. Čini mi se da se alkilnim halogenidima u kiselinama ne događa ništa. Da je otopina blago lužnata, možda bi već bilo nečega.

2. Asimetrični ugljikov atom nije nešto što ćeš lako naći. Moglo bi se čak reći da je to prije svega plod lošeg izražavanja. Ono od čega je taj pojam potekao jest asimetrično supstituiran ugljikov atom. To se odnosi na ugljikove atome na koje su vezane četiri različite skupine zbog čega su molekule u kojima se oni nalaze kiralne. Nacrtati takvu molekulu nije neki problem. Najlakše ti je da jednostavno staviš četiri različita halogena atoma na isti ugljikov atom.

3. Strukturni izomeri razlikuju se strukturom. Valjda je to dovoljno bitna razlika.

4. Pentan možeš crtati i sama, a brojati zasigurno znaš. Ako ti nije jasno što su izomeri, upiši to u tražilicu pa pogledaj po starim odgovorima. Pisalo se već mnogo o njima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr