Bok, zanima me što znači "poluatomni kation" i "poluatomni anion"( kation je NH3+, a anion SO42-).,ali zaštoi što to znači? Drugo pitanje: koji su svi načine za izračunavanje množine.,odnosno količine( znači malo (n) ( mol),znam da je n=m/M i n=N/L.ali ima još. hvala puno.

Ime i prezime: Ana Mihalić ivana.mihalic23@gmail.com

1. Nije "poluatomni", nego poliatomni.

Prema broju atoma od kojih je sastavljen, ion može biti monoatomni ili poliatomni.

Monoatomni ili jednoatomni ion je ion sastavljen od samo jednoga atoma. Primjeri jednoatomnih aniona su jodidni, I, sulfidni, S2− i nitridni anion, N3−, a primjeri monoatomnih kationa su natrijev, Na+, kalcijev, Ca2+ i željezov(III), Fe3+ kation.

Poliatomni (ili višeatomni) ion je ion sastavljen od dvaju ili više atoma. Primjeri poliatomnih kationa su, osim amonijeva kationa kojega si sama navela, još i oksonijev (ili hidronijev) kation, H3O+, zatim svi supstituirani amonijevi kationi kao što su tetrametilamonijev kation, (CH3)4N+, te još mnogi drugi. Primjeri poliatomnih aniona su cijanidni anion, CN, nitratni, NO3, trijodidni, I3, sulfatni (koji si i sama spomenula), te mnogi drugi.

2. Načina za izračunavanje množine ima mnogo, a koji od njih ćeš odabrati ovisi o tome što je u zadatku zadano kao poznato. Primjerice, ako treba izračunati množinu otopljene tvari A u poznatom volumenu vodene otopine poznate koncentracije, onda ćeš raditi prema formuli

n(A) = c(A) V(otop.).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr