Pozdrav! Zapela sam na pola zadatka pa vas molim za pomoć: *Uzorak neke tvari izvazemo u zraku i dobijemo masu od 12g, u vodi 7g i u ulju 8g. Sva su mjerenja izvedena na 20°C. Gustoca je zraka pri toj temperaturi 1.29 g/dm^3, a vode 0.99823 g/cm^3. Izracunajte gustocu uzorka i ulja.* Ja sam ovako: masa u zraku .... m(z)= 12g ; masa u vodi .... m(v)= 7g ; masa u ulju .... m(u)= 8g ; gustoca vode .... r(v)= 0.998 gcm^-3 ; gustoca ulja .... r(u)=?; gustoca tvari ... r(t)=?; Buduci da se radi o istom uzorku, njegov volumen V je stalan, no isto tako i masa. Uzorak je u vodi i u ulju izgubio na tezini zbog sile uzgona, dakle m(v)g= m(z)g -F, tj. F=g(m(z)-m(v)). Isto vrijedi i za ulje. Po Arhimedovu zakonu, uzorak je izgubio na tezini onoliko koliko tezi tekucina istog volumena, dakle F=m(H2O)V = r(v)V^2. Ako to izjednacimo s prethodnom jednadzbom, dobijemo: r(v)V^2 = g(m(z) - m(v)), a za ulje r(u)V^2 = g((z) - m(u)). Iz toga sam izracunala gustocu ulja r(u)=0.798 gcm^-3. I onda sam se ponovno vratila u jednadzbu V^2=[g(m(z)-m(v))]/r(v)i izracunala volumen, i uvrstila ga u r(t)=m(z)/V da izacunam gustocu tvari, ali ne dobivam dobro rijesenje. Trebalo bi se dobiti r(v)=2.40 gcm^-3. Gdje je rupa? Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Iris Martinovic mail.iris.m@gmail.com

 


U rješavanju ovog zadatka moguća su dva pristupa. Jednostavniji je da uzgon u zraku zanemariš i masu predmeta u zraku proglasiš jednakom onoj stvarnoj, a kompliciraniji da i taj sitan uzgon uzmeš u obzir. Razlike nisu značajne, ali za vrlo precizne račune potrebno je i to uzimati u obzir. Kako je predloženo rješenje u skladu s jednostavnijim pristupom, ne mogu reći da mi je jasno zašto je u zadatku dana i gustoća zraka. Ako se i nju uzme u obzir, ispadne gustoća predmeta 2,393 g cm-3, dok je s aproksimacijom taj iznos 2,395 g cm-3, što se može zaokružiti na 2,40 g cm-3.

U oba slučaja koristi se izraz za uzgon:

F = ρ(medij) g V.

Ako to usporediš s onime što si ti napisala, primijetit ćeš stanovitih razlika. Kako je linearna ovisnost o gustoći medija očuvana u toj pogrešnoj formuli (ne mogu reći da mi je jasno odakle ti ta, osim ako nisi jednostavno namjesto akceleracije Zemljine sile teže stavila volumen istisnute tekućine), a volumen se kasnije pokrati, jedan rezultat ti je ispao točan. Drugi ipak to nije imao nikakve šanse jer bi, ako ništa drugo, jedinice ispale krivo. Pokušaj zadatak riješiti rabeći ispravnu formulu pa ćeš, vjerujem, dobiti i ispravna rješenja.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija