Pozdrav,imam tri pitanja pa bih molio da mi objasnite: 1)U knjizi "Moja prva kemija"(a i neke druge) mnoge jedandžbe u kojima sumpor ima ulogu reaktanta uopće uz sumpor nema indeksa 8.Naprotiv,mi smo većinu svih ti jednadžbi izjednačavali na satu i uvijek smo sumpor koristili kao S8. Npr.: Zn + S ----> ZnS S + O2 ----> SO2 Molio bih da mi objasnite zašto je to tako.Zašto uz sumpor neka indeksa 8. 2)Jedan nastavnik kemije kaže da je u kemiji sve povezano,da sve slijedi jedno za drugim i da je sve od 8 do -8 odnosno od -8 do 8.Nisam ga stigao pitati što to znači od 8 do -8 odnosno -8 do 8.Je li to tako?Možete li mi razjasniti taj pojam? 3)Kada računamo gustoću neke supstancije najčešće dobivamo rezultat u kg/m3 ili g/cm3 (g/ml).Kako preračunati kg/m3 u g/cm3;odnosno g/cm3 u kg/m3. Pozdrav!

Ime i prezime: Bruno Diklić bruno.diklic@net.hr

 


1. S8 je molekulska formula elementarnog sumpora (tj. rompskog i monoklinskog sumpora, jer sumpor ima alotropskih modifikacija koje su građene od drugačijih molekula, a treba napomenuti i to da su u dvije spomenute modifikacije u manjim količinama prisutne molekule S6 i S7), a S njegova empirijska formula (simbol kemijskog elementa je općenito empirijska formula za elementarnu tvar). I jedna i druga mogu se koristiti u većini slučajeva jer je S8 daleko najčešća sumporna vrsta u uporabi, a to što će drugih reaktanata biti osam puta manje neće utjecati na omjere jer i sumpornih atoma imaš osam puta manje. Ipak, troši li se ili nastaje u nekoj reakciji (i) neka druga vrsta, mudro je napisati molekulsku formulu kako se ne bi štogod pobrkalo.

2. I ja bih tog nastavnika želio pitati što mu znače te osmice. Moguće da misli na oksidacijske brojeve, jer oni idu od -8 do 8, ali, koliko znam o smjeru promjena u obrazovanju, nije mi baš vjerojatno da će o njima u osnovnoj školi biti ikakvog spomena. Ako te zanima što ti oksidacijski brojevi znače, svakako pitaj nastavnika, a možeš se javiti i ovdje, kao i pogledati što se o tom već pisalo.
Da je sve povezano, tu je jako u pravu, a tvrdnja vrijedi za prirodne znanosti općenito. Sve što znaš može ti koristiti u učenju, a i otkrivanju novih stvari.

3. Ukratko, g cm-3 u kg m-3 pretvaraš množenjem s 1000.
To lako vidiš raspišeš li izraz:
g cm-3 =
= 10-3kg/10-6m3
= 103kg/m3

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija