Zamolio bih Vas da mi napišete gorenje a)pentanola, b)heksanola, c)heptanola, d)oktanola, e)nonanola i f)dekanola.

Ime i prezime: Ivan Paško ivan.pasko007@hotmail.com

Gorenje ti ne mogu napisati jer kemijski procesi općenito nisu riječi nego stvarne promjene u kojima se mijenjaju tvari. Da napišem "gorenje a)pentanola, b)heksanola, c)heptanola, d)oktanola, e)nonanola i f)dekanola", vjerojatno nisi tražio, ali pokrit ću i tu mogućnost. Zadnja opcija koja mi pada na pamet je da želiš da ti napišem jednadžbe kemijskih reakcija za spomenutih šest reakcija. Šest jednadžbi mi se ne da pisati, ali jednu svakako mogu:

CnH2n+2O + 3n/2 O2nCO2 + (n+1) H2O

U njoj n predstavlja broj ugljikovih atoma u bilo kojem alkoholu s jednom hidroksilnom skupinom pa ti valja još samo uvrstiti šest brojki koje imaš.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr