Možete li mi reći koliko su Natrij Laureth Sulfat(Sodium Laureth Sulfat) i parabeni štetni za nas i našu kožu i kave nam posljedice mogu biti od njih.Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Marko Vujić marin-12@windowslive.com

Izuzme li se nocebo, efekti koje će natrijev lauretsulfat i parabeni učiniti koži i ostatku organizma dadu se svesti na alergijske reakcije ljudi koji su na njih alergični. Prva supstanca je očito do te mjere neopasna da nikakvi pokusi nisu uspjeli naći veze između njihove uporabe i bilo čega osim valjda čistoće. Pretjerano pranje ruku, naravno, uništava kožu, ali to zaista ne može biti krivnja sapuna ili deterdženta.
Parabenima (esteri p-hidroksibenzojeve kiseline i ravnolančastih alkohola) se pak u zadnje vrijeme štošta pripisuje, od velepopularnih alergijskih reakcija i iritacije kože (to će se naći čak i kad ništa drugo neće) pa do još popularnijih tumora. Negdje između pojavila se i priča o estrogenskom djelovanju parabena. Krenimo ipak redom.
Iritaciju kože nije teško postići ako ju se namaže nečim što izvlači masti. Koža će tako postati suha i možda ispucati ako se pretjera s tretmanom. Da se ne mučiš s parabenima, to možeš izvesti i s običnim sapunom. Alergijske su pak reakcije svojstvo ljudi barem koliko i ispitivanih tvari. Šumske jagode meni su ukusne, ali znam par ljudi kojima bi to bio zadnji obrok.
Estrogensko djelovanje je dokazano, ali metoda istraživača je u najmanju ruku zanimljiva. Kako neke normalne količine nisu baš imale učinka, upotrebljena je količina 25 000 puta veća od one koja se obično rabi u kozmetici. Tako je nađeno da je djelovanje butilparabena nekih 100 000 puta slabije od djelovanja estradiola. Parabeni s kraćim alkilnim lancima (najviše su u uporabi esteri s alkoholima od metanola do butanola) vrlo su vjerojatno još slabijeg djelovanja.
Kako neki estrogeni pokazuju i kancerogenu aktivnost, zaključeno je možda (a vjerojatno i neovisno o tome) da bi tako mogli djelovati i parabeni. Ono što je dosad nađeno jest korelacija između pojave raka dojke i uporabe dezodoranata te česta prisutnost parabena u tumorima (zanimljiva je ipak tvrdnja da se tumori najviše pojavljuju u dijelu dojke najbližem pazuhu). Time nije pokazano čak ni što bi bilo uzrok čemu, a ni sva ostala istraživanja dosad provedena nisu dala ništa jasnije od slutnji. Zato će tu svakako trebati još mnogo istraživanja dok se do daljnjega može se čuti uglavnom vika ljudi koji misle da su sve kemikalije krive dok se ne pokaže suprotno.

Ukratko, stvari su komplicirane, što uvijek bude kad je neki efekt slab ili čak nikakav. U takvim uvjetima navike ljudi igraju ogromnu ulogu i često se poradi nesavršenosti uzoraka mogu naći kojekakve čudne korelacije koje se kasnije više ne mogu reproducirati. Zato s bilo kakvom viješću te vrste treba biti krajnje oprezan i dobro proučiti što je i kako nađeno. Pogotovo treba biti skeptičan prema vijestima što se šire kao masovna elektronička pošta ili po kojekakvim portalima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr