OBJASNI ZAŠTO SU FOSFATI U DETERDŽENTIMA ZAMIJENJENI ZEOLITIMA?

Ime i prezime: Valentina Bilogrević otkacena_tina@hotmail.com

Mislim da si nešto krivo shvatila ili si se krivo izrazila. Ispravi me ako griješim.

Riječ je zapravo o zamjeni fosfatnih deterdženata sa deterdžentima koji su po svom sastavu zeoliti. Zeoliti su jako porozni minerali, molekulska sita, koji mogu i te pore hvatati čestice nečistoća i tako ih odstranjivati iz otopina, sa materijala i slično.
Prednost zeolita je u tome što su ekološki prihvatljivi. Fosfati, primjerice, su dosta nezgodni jer hoće reagirati sa svačim, pogotovo u živim organizmima i mogu dovesti do poremećaja u organizmu.
Recimo, tropske ribice u akvarijima su veoma osjetljive na koncentracije različitih soli, među ostalim i na koncentraciju fosfata. Naravno da za čišćenje akvarija nećemo koristiti bilokakav deterdžent ako želimo da nam ribice ostanu žive. U takvim situacijama ćemo koristiti zeolite koji su po svom kemijskom sastavu slične pijesku u akvariju i ne predstavljaju opasnost za ribice.

Ako se desio nesporazumak, molim te javi se ponovo pa ćemo riješiti problem. :)

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr