Hladna i vedra zimska goranska noć punog Mjeseca.Lovci na čeki strpljivo čekaju svoju lovinu.Promrzli su.Jedan izvadi plastičnu vrećicu i protrlja je rukama.Sadržaj vrećice se skrutne,a vrećica postane vrlo vruća.U vrećicije bila prezasićena otopina neke soli.Dali je ovo lovačka prića ili nešto drugo?

Ime i prezime: donata borić donata2000@gmail.com

To uistinu nije lovačka priča!

Takvi grijači najčešće sadrže prezasićenu otopinu natrijeva acetata koja se nalazi u metastabilnom stanju. Do kristalizacije ne dolazi jer ne postoji nikakav centar nukleacije oko kojeg bi kristalizacija krenula. Stvaranje homogenog centra nukleacije je termodinamički prilično nepovoljno.
Međutim, na grijaču (koji je najčešće plastična vrećica) postoji patentni gumb čijim stiskanjem na neki način uvedemo heterogeni centar nukleacije oko kojeg brzo dolazi do stvaranja kristala. Budući da je kristalna faza puno stabilnija od prezasićene otopine skrućivanje je veoma brzo i širi se iz centra nukleacije.
Taj je proces egzoterman. Laički rečeno, molekule koje se kojekako gibaju u prezasićenoj otopini se u kristalu srede, a svoj višak energije predaju okolini, u ovom slučaju promrzlom lovcu.

Krasan video ovog procesa možeš vidjeti na:

Lijepi pozdrav,

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr