Bok...možete li mi objasniti kako se riješava ovaj zadatak.....nije mi jasno kako se riješava sa saharozom taj zad... 1.Izračunaj maseni udio kisika u saharozi?

Ime i prezime: Dajana Markotić daja007@net.hr

Kako jučer rekoh, volio bih čuti što ti nije jasno.

Ipak, da ponovim već mnogi put rečeno. Maseni udio elementa u spoju računa se tako da se relativna atomska masa elementa pomnožena s brojem njegovih atoma u formulskoj jedinci tog spoja podijeli s relativnom molekulskom masom tog spoja. Matematičkim jezikom to glasi:

w(A, AaBbCc...) = aAr(A)/Mr(AaBbCc...)

Takva formula može se izvesti iz definicije masenog udjela koja glasi:

w(A, smjesa) = m(A)/m(smjesa)

Ubaciš li u to neki spoj (da ne pišem stalno onu opću formulu, ubacit ću npr. hidrazin, N2H4), moraš uzeti u obzir i to da su u kemijskim spojevima (obično) elementi prisutni u stalnim brojevnim, a onda i masenim omjerima:

w(N, N2H4) = m(N)/m(N2H4)
= m(N)/(m(N) + m(H))
= 2N(N2H4)ma(N)/(2N(N2H4)ma(N) + 4N(N2H4)ma(H))
= 2Ar(N)u/(2Ar(N)u + 4Ar(H)u)
= 2Ar(N)/(2Ar(N) + 4Ar(H))

Na kraju dobiješ izraz analogan onomu koji sam već dao i onda u njega samo treba ubaciti nekolicinu brojki da se zadatak riješi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr