Molim vas možete li mi riješti ove zadatke : 1.Izračunaj maseni udio kisika u saharozi? 2.Izračunaj relativnu molekulsku masu škroba ako je n=100. 3.Izračunaj maseni udio vodika u molekuli alanina , rezultat izrazi u postocima. 4.Izračunaj maseni udio vodika u molekuli uree? Ako može da ima postupake... Hvala....:D

Ime i prezime: Dajana Markotić daja007@net.hr

Za tri zadatka ne mogu reći da vidim što bi trebalo biti teško tako da ću ti ih riješiti samo ako kažeš što ti točno nije jasno (prije toga ipak pogledaj malo starije odgovore, na takva je pitanja već više puta odgovoreno). Drugi je minimalno kompliciraniji jer treba znati nešto o građi škroba.
No, ne puno jer je dovoljno znati da on (ugrubo) nastaje povezivanjem molekula glukoze uz gubitak po jedne molekule vode za svaku novu glukoznu jedinicu. To znači da bi molekula škroba koja se sastoji od n glukoznih jedinica imala masu jednaku masi n molekula glukoze umanjenu za n - 1 masa molekule vode. U konkretnom slučaju to bi bilo:
Mr(škrob, n=100) = 100 Mr(glukoza) - 99 Mr (H2O)
i time bi zadatak bio riješen. Ipak, treba primijetiti da jedno pošteno zrnce škroba obično ima nekoliko tisuća glukoznih jedinica (na stranu sad amiloza i amilopektin, to što se vežu različito ne znači da opet neće izletjeti molekula vode po svakoj glukoznoj jedinici) tako da je jedna stotina prilično loš izbor. Netko bi mogao pomisliti da zbilja ima tako malih molekula škroba.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr