Pojam refraktometrije???? Pisem diplomski rad i nigde ne mogu da nadjem lepo objasnjen pojam refraktometrije... Molim vas odgovorite sto pre, hitno mi je... Unapred hvala puno...

Ime i prezime: ivanovic sladjana www.sladjana91@inffo.net

Refraktometrija je mjerenje indeksa loma svjetlosti neke tvari. Naprava koja se pri tome rabi naziva se refraktometar i može doći u mnogo različitih oblika i izvetbi.

Budući da indeks loma ovisi o temperaturi kao i o valnoj duljini svjetlosti koja se lomi, u pravilu se rabe refraktometri koji mjere lom svjetlosti točno određene valne duljine, obično 589,3 nm (D-linija emisijskog spektra natrija), pri čemu se uzorak obično termostatira na 20 °C.

U kemiji se refraktometrija najčešće rabi za karakterizaciju optičkih svojstava tvari, za praćenje tijeka kemijskih reakcija (tijekom kojih dolazi do promjene indeksa loma) i t.d. Osim u kemiji, refraktometrija se rabi u vinarstvu (za određivanje udjela šećera u grožđanom soku), te u draguljarstvu (za određivanje vrste dragoga kamena).

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr