molim vas da mi rijesite zadatak iz hemije,pripremam prijemni ispit iz hemije a zavrsila sam skolu prije 10g pa sam dosta stvari zaboravila.zadatak glasi 1.koliko molova n-butena sagorijevanjem daje a mola vodene pare? hvala vam mnogo!

Ime i prezime: irena trivic irenatrivic@yahoo.com

Molekulska formula butena je C4H8. Njegovim (potpunim) sagorijevanjem nastaju voda i ugljikov(IV)oksid, pri čemu od jedne molekule butena nastaju četiri molekule ugljikova(IV)oksida (jer molekula butena sadrži 4 atoma ugljika) i četiri molekule vode (jer molekula butena sadrži osam atoma vodika, a molekula vode dva), iliti pisano jednadžbom reakcije

C4H8(g) + 6O2(g) --> 4CO2(g) + 4H2O(g)

Dakle, ako goranjem neke množine butena ima nastati a mol vode, tada će očito ta množina butena biti četiri puta manja od množine vode koja nastaje, tj bit će a/4 mol.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr