Koje je ime kiselini H2SiO3? Kako se zovu njezine soli?

Ime i prezime: Mihovil Horvat

Kiselina formule H2SiO3 zove se metasilicijska kiselina (engl. metasilicic acid), a njezine soli metasilikati (engl. metasilicates).

U praksi se prefiks meta- često izostavlja, pa se govori o silicijskoj kiselini i silikatima (slično kao što dietil-eter u praksi često zovemo jednostavno "eter"). Ime silicijska kiselina manje je precizno; to je u biti zajedničko ime za čitav niz kiselina koji, osim metasilicijske kiseline, obuhvaća još i ortosilicijsku kiselinu (H4SiO4), disilicijsku kiselinu (H2Si2O5), pirosilicijsku kiselinu itd.

Za metasilicijsku kiselinu u literaturi možemo naići i na imena metasilikatna (ili silikatna) kiselina. Ta su imena tvorena prema Strohalovoj nomenklaturi; danas se smatraju zastarjelima i njihova se uporaba ne preporučuje.

U starijoj literaturi za metasilicijsku kiselinu također možemo naići i na imena metasilicijeva kiselina, silicijeva kiselina, kremična kiselina, te kremena kiselina. Ta imena također ne bi trebalo rabiti.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr