Postavio sam pitanje na početku mjeseca,ali nisam dobio odgovor. Pitanje glasi: Zagrijavanjem bakrova (II) oksida u struji vodika dobije se crvenkastosmeđi metal i plin bez boje i mirisa.Plinovita tvar hlađenjem prelazi u bezbojnu tekućinu koja se pri normalnome atmosferskom tlaku ledi na 0°.Prije i nakon reakcije provedena su sljedeća mjerenja: m(prazna epruveta=50,00 g m(epruveta) + m(bakrov (II) oksid)=58,00 g m(epruveta) + m(crvenosmeđi metal)=56,40 g Izračunaj: A/Masu upotrebljenog bakrova(II) oksida, B/Masu dobivenog metala, C/Masu dobivenog plina. NAPIŠI JEDNADŽBU TE KEMIJSKE REAKCIJE! Pozdrav!

Ime i prezime: Bruno Diklić bruno.diklic@net.hr

 


Kako nisi rekao što te točno sa zadatkom muči, nema druge nego zaključiti da te muči sve, iako u to dosta sumnjam.
U početku imaš sasvim dovoljno informacija da zaključiš što se s bakrovim oksidom u reakciji zbilo. Metal koji dobiješ iz bakrovog(II) oksida teško da će biti ikoji drugi no bakar, a k tomu zadatak kaže da je crvenkastosmeđe boje (samo još treba pisati da je boje bakra). Za plinovitu pak tvar piše da se ledi pri istim uvjetima kao i voda, a i sastavnice koje imaš na raspolaganju ne daju baš puno izbora. Tako da bih prvi dio zadatka smatrao trivijalnim.
U drugom treba znati osnovne računske operacije i zakon o očuvanju mase. Oduzimati vrlo vjerojatno znaš, a masu nastale vodene pare možeš izračunati ako znaš kemijsku jednadžbu procesa:
CuO(s) + H2(g) → Cu(s) + H2O(g).
Kako ti pojam množine koji stehiometrijski račun čini jednostavnim vjerojatno još nije poznat, najlakši put kojim ćeš doći do mase vodene pare je preko kisika. Kako znaš masu bakrovog(II) oksida i masu bakra koji je iz njega dobiven, možeš dobiti i masu kisika koji je bakar izgubio. Ona je naprosto razlika te dvije mase. Kako je sav taj kisik završio kao vodena para, masu kisika trebaš podijeliti s masenim udjelom kisika u vodi pa ćeš dobiti i masu vodene pare:

w(O2) = m(O2)/m(H2O) = Ar(O)/Mr(H2O)

m(H2O) = m(O2)Mr(H2O)/Ar(O)

Time bi bio riješen i drugi dio zadatka. Nadam se da sam riješio sve nejasnoće.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija