poznatiji karbonati i njihove formule?

Ime i prezime: ajna suljic

Poznatiji karbonati su svakako karbonati alkalijskih i zemnoalkalijskih elemenata.
Kalcijev karbonat, CaCO3, je spoj koji se taloži u cijevima, oko slavina, na kuhinjskim i zahodskim površinama i općenito svugdje gdje površine dolaze u kontakt s vodovodnom vodom. Čitavi krajolici su sačinjeni od kalcijevog i magnezijevog karbonata, poznati su kao krš.
Natrijev hidrogenkarbonat, NaHCO3, poznatiji kao soda bikarbona je tradicionalni lijek za žgaravicu i slične boljke.
Razni bakrovi karbonati, među kojima je dominantan malahit,
Cu2CO3(OH)2, daju brončanim kipovima, bakrenim olucima i krovovima onu krasnu karakterističnu zelenu boju.
Amonijev karbonat, (NH4)2CO3, poznat i kao sal volatile se tradicionalno koristi kao zamjena za prašak za pecivo u nekim skandinavskim zemljama.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr

Nadovezao bih se na Igorov odgovor napomenom da se radi o jubilarnom 4000. odgovoru na pitanja postavljena na e-školi kemije.

*** 4000. ***

Živjeli! Pozdrav,