Sedmi sam razred. Molim da mi odgovorite: Koja je najveća moguća valencija koju neki element može imati? Mislim da je VII (u 17.skupini osim F), ali nisam sigurana. Hvala na brzom odgovoru. Martina

Ime i prezime: martina

Najviša poznata valencija uistinu jest sedam, ali to zapravo pozljedica definicije valencije. Naime, valencija se (trenutno) definira kao maksimalni broj jednovalentnih atoma koji se mogu spojiti s promatranim atomom. Dakle u jodovu heptafluoridu (IF7) jod je sedmerovalentan jer je na nj vezano sedam atoma fluora. Nije poznat niti jedan spoj u kojemu bi na jedan atom bilo vezano više atoma (osim u koordinacijskim spojevima, ali to je već duga i komplicirana priča) tako da možemo reći da nema osmerovalentnih elemenata.

Postoje međutim spojevi koje bi se moralo smatrati osmerovalentnima. Primjer takovoga jest osmijev(VIII) oksid iliti osmijev tetroksid, OsO4. Svatko bi za njega rekao da, budući da je atom osmija vezan s 4 dvovalentna atoma, očito sadrži osmerovalentni osmij. Međutim definicija (vidi gore) ne govori ništa o vezivanju dvovalentnih atoma već samo govori o jednovalentnima! Zato će se za osmij reći da mu je najviša valencija 6 (jer postoji OsF6), a ne 8, jer mada postoji osmijev(VIII) oksid, ne postoji primjerice osmijev(VIII) fluorid, OsF8.

Očito da takvo stanje nije baš najsretnije, pogotovo kada se gleda s jednostavnog stanovišta kakovo se naučava u osnovnoj i srednjoj školi. S nešto višega stanovišta oprez pri definiciji valencije jest donekle opravdan budući da nije uvijek trivijalno pogoditi koliki je red veze između dva atoma (tj. je li to što si mi zamišljamo kao dvostruku vezu uistinu dvostruka veza). No opet tu ostaju problemi vezani uza koordinacijske spojeve (gore navedeni). Uz pojam valencije svakako su usko vezani pojmovi oksidacijskog i koordinacijskog broja koje je u danim problematičnim slučajevima lakše definirati, a za koje ćeš vjerojatno čuti tijekom svojega kasnijeg obrazovanja.

Sve u svemu, da ne duljim, valencija je riječ koja ima opisivati nešto što se zbiva u stvarnom svijetu, a svaka je takova riječ u pravilu definirna ili preusko, ili preširoko, ili nedovoljno.

Pozdrav.
P.S. podpisuj se punim imenom i prezimenom. Tako je pristojnije.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr