Koja je razlika između stalnog dipolnog momenta i vremenskog dipolnog momenta?

Ime i prezime: Petra Slavinić slavinickaa@yahoo.com

Dipolni moment jest veličina koja opisuje raspodjelu naboja u nekome tijelu, primjerice u molekuli. Stalni dipolni moment pokazuju one molekule kojima se težišta pozitivnog naboja (sadržanog u jezgrama) i negativnog naboja (kojeg nose elektroni) ne poklapaju. Uvjet za to jest da molekula ne bude suviše simetrična. Primjeri molekula koje posjeduju stalni dipolni moment su molekule vode, acetona, etanola, dietil-etera i t.d.

Za vremenski dipolni moment moram priznati da nisam nikada čuo, ali predpostavim li da je riječ o privremenom dipolnom momentu, tada je to, kao što mu i samo ime kaže, dipolni moment koji postoji samo privremeno. Ideja je da, kako elektroni "lete" oko jezgre, u nekojim trenutcima ih mjestimično malo uznedostaje, a drugdje ih se nađe previše, pa tako i ona molekula koja inače ne bi imala dipolni moment (poput metana, etina, ugljikova dioksida i t.d.) na trenutke ga dobija. Takvim privremenim dipolima koji onda induciraju druge privremene dipole na susjednim molekulama obično se objašnjavaju Londonove interakcije.

Mnogi međutim kritiziraju takav pristup Londonovim interakcijama (za početak mu je i sâm London bio protivan) tvrdeći da se Londonove interakcije imaju objasniti kvantnomehanički temeljem teorije perturbacije drugoga reda. Mada su ti kritičari modela privremenih induciranih dipola po svoj prilici u pravu, u većini se udžbenika kemije Londonove interakcije objašnjavaju upravo pomoću induciranih dipola, po svoj prilici radi toga što inducirane dipole srednjoškolac ima šanse shvatiti, što s kvantnom perturbacijom zacijelo nije slučaj.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr