Zašto klor ne može stvarati vodikove veze , a prema elektronegativnosti bi mogao?

Ime i prezime: Vugrinčić Stela stelavugrincic@gmail.com

Za početak moramo biti malko precizniji: atom klora vezan na ugljični kostur organske molekule ne sudjeluje u uspostavi vodikovih veza (točnije, slab je akceptor vodika i stvara samo jako slabe vodikove veze). Suprotno tome, kloridni anion radi posve pristojne vodikove veze.

Halogeni vezani u organiskim spojevima općenito su jako slabi akceptori vodika i ne čine vodikovih veza (barem ne onih jakih koje su ujedno i jedine koje se u srednjoškolskoj kemiji spominju). Tomu ima više razloga.

Prvi jest taj da za razliku od primjerice kisika ili dušika na kojima su nevezni elektroni dosta usmjereni u prostoru (tj. postoje mjesta "na površini" atoma na kojima je elektronska gustoća veća, a time i naboj negativniji), nevezni elektroni na atomu klora su bitno "razmazaniji", elektronska gustoća (i negativni naboj) su difuzniji i stoga manje "privlačni" pozitivno nabijenom vodikovu atomu koji bi s njime uspostavio interakciju.

Drugi razlog ima veze s veličinom atoma. Opčenito su međumolekulske interakcija to jače što su molekule bliže. Zato vidimo kako u fluorovodiku koji sadrži mali fluor bitno jača vodikova veza nego li u klorovodiku koji sadrži veliki klor.

Postoji još dosta toga što može utjecati na snagu i svojstva vodikove veze u što sada ne bih ulažio, čak niti da mogu. Vodikova je veza naime jedna iznimno složena pojava, čiji svi aspekti zacijelo još nisu posve razjašnjeni.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr