Hitno mi treba molim vas.....pišem ispit iz organske kemije pa ako bi mi mogli pripomoć objasnit i riješit ove zadatke (pls): 1) reakcija mravlje kiseline i tionil klorida 2) glicerol + oleinska kiselina 3) etil benzoat + KOH --> 4) pentanamid + Na0H ---H20---> H 5) ime ovim aminima / CH3 - N - CH3 i CH3-CH2-N | CH3 H 6) 2-butanon + propilmagnezij jodid 7) anhidrid benzenkarbonske kiseline + metanol --> 8) hidroliza propil propanoata HVALA VAM PUNO AKO MI MOŽETE POMOĆI

Ime i prezime: Jovica Jović jojovolimte@gmail.com

Kao i u prethodna dva pitanja, ali ipak ne toliko žestoko, ovdje se traži malo previše, kako vremenski, tako i količinski. Neka te ne čudi stoga što nam se ne žuri previše s odgovorom.

U prvom slučaju gotovo sigurno ćeš dobiti metanoil-klorid. Kiseline to običavaju raditi s tionil-kloridom.
U drugom će po svojoj prilici nastati smjesa glicerilnih estera oleisnke kiseline. O reakcijskim uvjetima i količinama reaktanata ovisi točan sastav produkta.
U trećem možeš računati na razlaganje estera i nastanak etanola i kalijevog benzoata.
U četvrtom također razlaganje, s tim da ne znam hoće li nastati radije amonijev ili natrijev pentanoat ili neka dvosol.
Peti slučaj traži upotrebu udžbenika. To jamačno imaš.
Šesti je klasični primjer Grignardove reakcije. Nastat će 3-metilheksan-3-ol.
U sedmom će nastati metil-benzoat i benzojeva, a ne benzenkarbonska kiselina (ako već hoćeš neko sustavnije ime, neka bude benzenkarboksilna kiselina), a omjer ovisi o uvjetima i količinama reaktanata.
Osmi slučaj je vrlo sličan dvama prethodnima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr