Hi...mene zanima koliko su valnentni prijelazni element. Bez toga neznam izracunat oksidaciju i redukciju...hvala :)

Ime i prezime: Filipa Hrga filipa_hrga@yahoo.com

Ne mogu reći da razumijem pitanje. Em se oksidacije i redukcije ne računaju, em ti za, ako na to misliš, izjednačavanje kemijskih jednadžbi ne trebaju valencije, već oksidacijski brojevi, a i to ako baš inzistiraš na njima, jer se lako može i bez njih. K tomu, obično se oksidacijska stanja elemenata u spojevima određuju pomoću nekih za koja smo sigurni kakva su. Tako je kod npr. kalijevog kromata odmah jasno da je kalij u oksidacijskom stanju I, a kisik -II pa se oksidacijsko stanje kroma izračuna tako da od nule oduzmemo oksidacijska stanja svih ostalih atoma formulske jedinke. Koliko iznosi nula umanjena za dva puta jedan i četiri puta minus dva, ostavljam tebi. Nekakvih tablica poznatih oksidacijskim stanjima ne znam, ali to se lako nađe po vikipedijskim člancima o tim metalima, a korisno je pogledati i ovdje.

Ako, kao što bi lako moglo biti, moj odgovor nema veze s onim što tražiš, pokušaj preoblikovati pitanje u nešto razumljivije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr