Da li mi možete odgovoriti na ova pitanja: 1.Kako se iskorištava el. i toplinska provodljivost CU? 2.Nađi postotak željeza u magnetitu, sideritu i hemtitu i objasni koja je od navedenih ruda najpovoljnija za dobivanje Fe? Hvala

Ime i prezime: Lucija Knapić luci_ja_6@hotmail.com

1. Jamačno se koristi kao vodič struje i topline. Primjera ima posvuda, pogledaj gdje sve oko sebe možeš naći bakra.

2. U sva tri slučaja trebaš naći formule tih ruda i naprosto izračunati maseni udio elementa u spoju. Koja je ruda najpovoljnija, ne ovisi samo o sadržaju željeza (ovaj zadatak očito traži da se odlučiš za onu koja ga ima najviše), već i o primjesama koje uz stvarne rude obično idu, a ovdje se ne spominju. Zato taj zadatak jamačno ima i točan i ispravan odgovor, s tim da se oni ne moraju poklapati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr