Pozdrav! Molim Vas za pomoć u vezi umjetnih i organskih gnojiva,njihove razlike,odnosno koje je pogodnije i zašto te njihovog djelovanja na okoliš. Unaprijed puno hvala!

Ime i prezime: Marija Horvat marija.horvat@gmail.com

Prvo i prvo: umjetno gnojivo može biti anorgansko (KAN, AN, NPK, ...) ili organsko (urea), a prirodno gnojivo isto tako može biti anorgansko (čilska salitra) ili organsko (stajsko gnojivo, kompost, ...). Stoga korištenje "umjetnog" i "organskog" kao nekakvih antonima nije previše smisleno. Kao da razdvojiš automobile na dizelaše i one japanske.
Korisnost nekog gnojiva ovisi pak o kemijskom sastavu tla i zahtjevima kulture koja se na njem uzgaja tako da je teško govoriti o boljem ili gorem gnojivu. Isto tako je i s djelovanjem na okoliš. Pretjerivanje sa stajskim gnojem nije puno mudrije od pretjerivanja s KAN-om ili guanom.
Inače bih preporučio potražiti po knjižnicama kakvu poštenu agronomsku literaturu. Tamo ćeš zacijelo naći obilje podataka o gnojivima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr