Zdravo, molim vas recite mi načine na koje mogu fosfornu kiselinu disocirati na oksonijev ion i fosfatni ion te u kakvom bi obliku postojao fosfatni ion nakon disociranja?

Ime i prezime: Ana Duvnjak scared.ann@hotmail.com

Koliko poznajem dotičnu supstancu, ona bez ikakvih problema i ičije pomoći disocira sama, i to tako da nekom uvali svoj hidron (npr. molekuli vode). Da bi dogurala do fosfatnog iona, treba to izvesti još dvaput.
Ako misliš na pisanje kemijske jednadžbe toga, samo s jedne strane napišeš što je bilo, a s druge što je nastalo. Fosfatni ioni su, ako je otopina vodena (i jako bazična, jer inače masovno dehidroniraju vodu i prelaze u hidrogenfosfatne i dihidrogenfosfatne ione), okruženi molekulama vode s kojima su povezani vodikovim vezama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr