Pozdrav. Volio bi da mi odgvorite na pitanje kako izolirati fosfatni ion?

Ime i prezime: Miroslav Matinić mmatinic@yahoo.com

Mene bi pak zanimalo od čega ga misliš izolirati. Naime, ovisno o tomu što želiš, mogućnosti i metode variraju od sasma izvedivih (npr. ako želiš sav fosfatni fosfor iz otopine istaložiti za kvantitativnu analizu, lako ćeš to izvesti pomoću amonijakom i salmijakom puferirane otopine amonijevog molibdata i magnezijevog klorida) pa do jedva zamislivih (izolacija jednog fosfatnog aniona iz bilo čega vjerojatno bi iziskivala prilično skupu mehanizaciju i ogromnu količinu pameti i živaca, ali izgleda trivijalnom u usporedbi s izolacijom tvari koja bi bila sastavljena samo od fosfatnih aniona). U kućnom laboratoriju možda bi najjednostavnije bilo otopinu zalužiti i onda dodati otopinu kakvog aluminata. Nisam probao pa ne mogu jamčiti da će uspjeti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr