Poštovani, na vašim stranicama, našla sam zanimljiv pokus "Obojena ravnoteža" i željela bih znati nešto više o njemu to jest, kako i zašto dolazi do takvih promjena... Hvala vam, e-skolo :)

Ime i prezime: Tijana Kološa tijana9rbd@gmail.com

Pokus je dosta zgodan za učenje o ravnotežnim procesima jer se u njemu događa puno ravnotežnih procesa. Za početak reakcijom bakrovih(II) i jodidnih iona nastaju elementarni jod (od kojega otopina požuti) i bakrov(I) jodid (od kojega se zamuti). Ono što je ovdje zanimljivo jest to da, ako pogledaš tablicu standardnih redukcijskih potencijala, jodid ne bi smio moći reducirati bakar(II) u bakar(I), drugim riječima reakcija

2Cu2+(aq) + 2I-(aq) <=> 2Cu+(aq) + I2(aq)

"pomaknuta" je gotovo potpuno na stranu reaktanata. Reakcija ipak ide jer je bakrov(I) oksid jeko netopljiv, pa odmah taloži iz otopine,

Cu+(aq) + I-(aq) <=> CuI(s)

zbog čega se troši sve Cu+ prisutno u otopini, i time "povlači" da se zbiva i gornja reakcija (takve reakcije kada jedna reakcija do koje inače dolazi teško "ide" samo zato što se na nju nastavlja druga reakcija do koja se rado odvija, nazivaju se katkada spregnutim reakcijama).

Vratimo se sada još malo gore. Rekli smo da je otopina žuta jer je nastao jod. Jod je u vodi vrlo slabo topljiv, ali ipak ne taloži. Jod naime reagira s jodidnim ionima u otopini pri čemu nastaju trijodidni ioni koji su odgovorni za žutu boju otopine

I2(aq) + I-(aq) <=> I3-(aq).

U kloroformu je pak jod dobro topljiv, pa kada se doda u sustav još i kloroform, dolazi do još jednoga ravnotežnog procesa, a to je razdijeljenje joda između vode i kloroforma

I2(aq) <=> I2(kloroform)

koji je jako pomaknut u zmjeru otapanja joda u kloroformu, tako da to dovodi do razaranja trijodidnog iona (pomak one gore ravnoteže k reaktantima) i prelaska joda u kloroform (koji uslijed toga poprima crveno-ljubičastu boju).

Kada pak dodamo amonijak u otopinu opaža se tamnoplavo obojenje otopine. Ono je posljedica nastajanja kompleksnog kationa tetraamminbakra(II)

2Cu2+(aq) + 4NH3(aq) <=> 2[Cu(NH3)4]2+(aq).

Taj je kation jako stabilan, te se sav dostupan bakar(II) trudi povezati s amonijakom. Time se troši ono bakra(II) što je prisutno u otopini, radi čega se ona prva reakcija počne pomicati k reaktantima, troši se bakar(I) pa se otapa talog, a troši se i jod, koji onda iz kloroforma nazad prelazi u vodu i ljubičasta boja kloroforma se gubi.

To je ukratko to, ali moglo bi se o tome još dosta pisati...

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr