je li mi molim vas možete pojasnit što nastaje i što se događa u ovim reakcijama:CH3CH2CH2O+(CH3)3CCl CH3CH2CH2Br+(CH3)3CO HVALA!

Ime i prezime: ivan runje i1runje@gmail.com

Rješavanje zadatka svodi se na odbacivanje malo vjerojatnih mogućnosti. U prvom slučaju imaš propoksidni anion koji je jaka baza i dobar nukleofil, ali i t-butil-klorid koji nije baš nešto sklon supstitucijama, pogotovo ne u jako bazičnim uvjetima. Zato je za očekivati da će klorid otići sam (E1), a propoksid pokupiti neki od protona s karbokationa. Ipak, nije posve nezamislivo da nastane i nešto malo etera.
U drugom slučaju imaš znatno jaču bazu i znatno gori nukleofil, a to odmah navlači na nekakav E2 mehanizam tj. na eliminaciju (E1cB nije vjerojatna opcija jer nema ničega da stabilizira karbanion). Posljedično, iz brompropana bi trebao nastati but-1-en.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr