Vrelište amonijaka iznosi -33 Celzijeva stupnja,a fosfina -87,4. Koje su molekule (NH3 ili PH3) asociraju jačim privlačnim silama,koje su nepolarne i koje su veće? hvala :)

Ime i prezime: Mirela Baltic mirela.baltic@gmail.com

Mjera za jakost privlačnih sila je energija potrebna da se te interakcije prekinu, a temperatura je proporcionalna kinetičkoj energiji čestica. To će reći da vrelište može nešto reći o silama koje čestice drže u tekućini. Ako je temperatura viša, prosječna energija čestica bit će viša pa će ih više moći odvojiti se od ostalih. Pri nekoj temperaturi prosječna energija dosegne onu potrebnu za kidanje veze pa sva tekućina ispari. Ta se temperatura onda naziva vrelištem. S druge strane, ako su interakcije između nekih molekula jače, trebat će više (kinetičke) energije da se povezane čestice odvoje pa će i temperatura potrebna za to biti viša. Nadam se da će to biti dovoljno za riješiti zadatak.
Od ponuđenih molekula nijedna nije nepolarna, a veličina pak ovisi o veličini atoma pa si pitanje možeš prevesti kao "Je li veći atom dušika ili fosfora?", budući da su vodikovi isti u obje molekule.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr