10,000 g kompleksona III otopljeno je u 500,0 mL. Stanoviti dio ove otopine razrijeđen je u omjeru 1:10 i ovom razrijeđenom otopinom titrirani su Ca2+ i Mg2+ u vodi. Za alikvot od 100,0 mL vode, nakon podešavanja pH na 10,0, potrošeno je 35,00 mL kompleksona za titraciju oba kationa. U drugom alikvotu od 100,0 mL, Ca2+ je istaložen otopinom (NH4)2C2O4, a za titraciju Mg2+ (nakon odvajanja CaC2O4) trošilo se 10,00 mL kompleksona III. Izračunati: a) ukupnu tvrdoću izraženu u djelovima na milijun Ca2+ (ppm), b) magnezijsku tvrdoću, c) kalcijsku tvrdoću. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Ivan Mirković

U prvom dijelu zadatka najlakše je slobodno interpretirati riječi i zaključiti da je zacijelo tih deset grama otopljeno u odmjernoj tikvici od pola litre, a ne u pola litre vode. Onda lako nađeš da je masena koncentracija Na2H2Y u onoj razrijeđenoj otopini 2 g dm-3 iz čega možeš izračunati i množinsku koncentraciju. Pomnožiš li s njome prvi volumen upotrebljene otopine za titraciju, dobit ćeš ukupnu množinu kalcijevih i magnezijevih iona u alikvotu, a koncentraciju izračunaš tako da množinu podijeliš s volumenom alikvota. Iz drugog volumena titransa dobiješ množinu magnezija, a kalcijeva množina je onda razlika ukupne i magnezijeve.
Zadnji dio traži da koncentraciju kationa pomnožiš s njihovom molarnom masom i zatim to podijeliš s gustoćom vode kako bi dobio maseni udio kalcijevih iona u vodi (uz aproksimaciju da je gustoća te otopine jednaka gustoći čiste vode).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr