Da li je relativna molekulska masa isto što i masa molekle?Koja je razlika, kako se to izračunava? Imam zadatak i ne znam ga riješiti jer ne znam kolikla je mf(NH3).Meni je to sve pomiješano, više ne znam šta je šta.Hvala unaprijed na odgovoru!

Ime i prezime: Dora Smolec dora.smolec@gmail.com

Ne, to su dvije različite stvari: relativna molekulska masa (simbol: Mr) je broj koji se dobije dijeljenjem molekulske mase (simbol: mf) s unificiranom atomskom jedinicom mase (simbol: mu ili u).

Primjerice, relativna molekulska masa vode je 18 (točnije 18,015). Iz nje možemo izračunati masu molekule vode (molekulsku masu vode) na sljedeći način:

mf(H2O) = Mr(H2O) / mu = 18 / 1,66 · 10−27 kg = 1,08 · 10−26 kg.

Na posve analogan način možeš izračunati mf(NH3).

Kao što molekulsku masu razlikujemo od relativne molekulske mase, tako razlikujemo i atomsku masu od relativne atomske mase. Više o toj razlici vidi ovdje.

Riječ "relativna" pojavljuje se još i u sintagmi "relativna gustoća". Za razliku od gustoće (simbol: ρ), relativna gustoća (simbol: d) je broj koji se dobije dijeljenjem gustoće s gustoćom neke referentne tvari, najčešće vode ili, rjeđe, zraka. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr