Poštovana e-skolo, kao zadatak za laboratorijsku kemiju dobili smo sami pripremiti se za neki od demonstracijskih pokusa, pa je moj "Otisci prstiju" u kojem se otisci prstiju detektiraju parama joda... Prošvrljavši internetom, jedino kvalitetno što sam našla jest vidio na youtubu, pa me zanimalo da li postoji neka knjiga ili web-stranica koju bi mi mogli preporučiti, ako nije problem, a na kojoj bih mogla detaljnije saznati o tom pokusu... Unaprijed Vam hvala =)

Ime i prezime: Andrijana Kološa andrijana.kolosa@gmail.com

Jesi li pokušala upisati u kakvu internetsku tražilicu "fingerprint detection with iodine" ili tako nešto? Meni se među prvim rezultatima pojavilo ovo i djeluje kao sasvim upotrebljiva procedura.
Ako te zanima što se tu zbiva, nije nešto suviše komplicirano. Otisci prstiju su u prvom redu masni, a jod se na površinu masnih tragova adsorbira znatno bolje negoli na papir, metal, plastiku, staklo ili tako nešto. Zato će npr. papir u prisustvu joda požutjeti točno na mjestu otiska prsta, ako takvog ima. Ako se po njemu štrcne kakve otopine škroba, nastat će kompleks joda i škroba koji se zbog svoje tamnomodre boje vidi daleko bolje nego jod sam.
Što se literature tiče, ona o detekciji otisaka prstiju je ogromna, ali nema previše o jodu jer je to po svojoj prilici najstarija metoda vizualizacije otisaka prstiju i pomalo ju je pregazilo vrijeme.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr