pozdrav moje pitanje bi bilo koji kvantni broj nijemoguć za valentni elektron fosfora u osnovnom stanju? hvala puno

Ime i prezime: ivana

Atom fosfora u osnovnom stanju u valentnoj ljusci ima 5 elektrona. Svima je njima glavni kvantni broj n = 3. Od tih pet elektrona dva imaju azimutski kvantni broj (orbitalni iliti broj kutnog momenta), l = 0 (elektroni orbitale 3s), a tri imaju l = 1 (elektroni orbitale 3p). Prvima dvama magnetski kvantni broj, ml može biti samo 0, dok drugoj trojici ml može biti -1, 0 i 1. Na kraju, svaki od 5 elektona može imati spinski kvantni broj ms -1/2 ili 1/2.

Dakle, nije moguće da ijedan valentni elektron atoma fosfora u osnovnom stanju ima

1. Glavni kvantni broj različit od 3.

2. Azimutski kvantni veći od 1.

3. Magnetski kvantni broj manji od -1 i veći od 1.

4. Spinski kvantni broj različit od -1/2 ili 1/2.
(Ovo posljednje je pak zajedničko svim elektronima, neovisno o tomu gdje se nalaze.)

Sve u svemu, broj kvantnih brojeva koji su nemogući za valentni elektron fosfora u osnovnom stanju, puno je veći od broja kvantnih brojeva koji su za nj mogući.

P.S. pristojnost bi naložila da se pri postavljanju pitanja predstavimo imenom i prezimenom.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr