Možete li mi reći što će se dogoditi u epruveti s bakrom i octenom kiselinom, u epruveti s kalcijevim oksidom i octenom kiselinom i u epruveti s kalijevim hidroksidom i octenom kiselinom. Zahvaljujem

Ime i prezime: Frane Jukić frane-007@hotmail.com

U prvom slučaju jako je bitno je li epruveta začepljena, u druga dva nije. Kako su sva tri slučaja lako provjerljivi pokusima, ne bi bilo zgorega da ih i napraviš. Za prvi ti treba bakrena žica s koje prvo moraš skinuti lak (najlakše je užariti ju u plamenu i onda ostrugati i obrisati čađu i bakrov oksid). Žicu uroniš napola u ocat i ostaviš nekoliko dana da vidiš što će biti. Drugi komad možeš držati u začepljenoj boci (npr. u staklenci od zimnice). Za drugi pokus umjesto kalcijevog oksida možeš uzeti i vapno. Kako kalijevog oksida vjerojatno nećeš naći, za treći pokus ti i mogu reći što će se zbiti: kalijev hidroksid će se u octenoj kiselini otopiti i dati kalijev acetat i vodu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr