Možete li mi pojasniti oblikovanje tromog lanca pri udvostručavanju DNA i njegovu povezanost s okazakijevim fragmentima... Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: petra petra_brnabic@hotmail.com

Na početku te moram malo pokuditi. Iako se iz tvoje e-mail adrese može odgonetnuti tvoje prezime (valjda je tvoje?), nemamo običaj odgovarati na pitanja bez potpunih podataka. Pitanje si postavila jednostavno, razumljivo i pristojno, ali molimo te da se drugi put potrudiš napisati i prezime u obrazac jer inače odgovor nećeš dobiti.

DNA-polimeraze sintetiziraju jednolančanu DNA prema jednolančanom kalupu samo u jednom smjeru (5'->3'). Budući da je DNA sastavljena od dva antiparalelna lanca, mogli bismo zaključiti da se DNA, počevši od inicijalnog mjesta replikacije, sintetizira na jednom lancu samo u jednom smjeru, a na drugom lancu u suprotnom smjeru (slika 1).

Slika 1. Replikacija DNA bez generiranja Okazakijevih fragmenata. Svijetlijom crvenom bojom prikazana je novopolimerizirana DNA.

Pomoću jednoga trika replikativni sustav može iskoristiti i drugi dio replikacijskih rašlji. Dok se jedan lanac kontinuirano sintetizira u smjeru 5'->3', drugi se sintetizira u Okazakijevim fragmentima (Reiji Okazaki, 1968.) Fragmenti započinju RNA-primerima koji se naknadno izrezuju, DNA nadopunjava i spaja u jedan lanac (slika 2).

Slika 2. Replikacijske rašlje (crveno - DNA kalup, svijetlo crveno - sintetizirana DNA, plavo - RNA-primeri).

DNA-polimeraze ne mogu započeti replikaciju na goloj DNA (trebaju nešto za početak). RNA-primeri omogućuju inicijaciju replikacije i uvelike povećavaju točnost kopiranja.
[3' i 5' označavaju atome ugljika u deoksiribozama koje su spojene fosfodiesterskim vezama preko tih atoma]

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr