imam dva pitanja: 1. limunska kiselina ima tri karboksilne skupine, na koju skupinu bi se vezao atom metala reakcijom neutralizacije? možete li mi napisati ptimjer (sažetom strukturnom formulom)? 2. što znači prefiks izo- ispred alkohola, npr. isopropanol, izobutanol?? hvala unaprijed

Ime i prezime: Tomislav Lukić tomislav2@net.hr

1. Ni na koji. Neutralizacija je reakcija pri kojoj reakcijom iona H+ i OH- nastaje voda. Ostali ioni u otopini ostaju neovisni jedni od drugih - ne nastaje nikakva kemijska veza među njima. U kristalnom pak stanju sve se tri karbonilne skupine nalaze u blizini ionâ natrija. Ono što se međutim zbiva s poliprotonskim kiselinama (onima koje imaju više vodika koji se mogu disocirati) jest da one svoje ione H+ koji im se mogu oddisocirati ne gube odjednom, već jednog po jednog, pri čemu se svaki odcjepljuje teže od onoga prije. Dakle ako napišemo neku troprotonsku kiselinu (kao što je i limunska) u općenitom obliku H3A, tada možemo napisati njezina tri stupnja disocijacije kao:

H3A(aq) --> H+(aq) + H2A-(aq)
H2A(aq) --> H+(aq) + HA2-(aq)
HA(aq) --> H+(aq) + A3-(aq).

Primijeti kako u svakom od stupnjeva disocijacije nastaje H+, koji se onda ukoliko je prisutna lužina (tj, ioni OH-) s njome neutraliziraju, tj. čine vodu, kao što je gore opisano. Pitanje je dakle, koji od vodikovih atoma limunske kiseline će se prvi, tj. najlakše odcijepiti kao H+. Odgovor je - onaj vezan na središnju karboksilnu skupinu. Prvi stupanj disocijacije limunske kiseline možemo dakle napisati kao

HOOCCH2C(OH)(COOH)CH2COOH(aq) --> H+(aq) + HOOCCH2C(OH)(COO-)CH2COOH(aq).

2. Prefiks izo- označava razgranati izomer ravnolančanog spoja osnovnog izomera, i to takav razgranati izomer koji na predzadnjemu ugljikovu atomu lanca ima vezane dvije metilne skupine (gdje ravnolančani spojevi imaju samo jednu). Prema tome strukturna formula izopropanola će biti(CH3)2CHOH, iliti izopropanol je isto što i 2-propanol (propan-2-ol), izobutanol je (CH3)2CHCH2OH, iliti 2-metilpropan-1-ol, izopentanol (CH3)2CHCH2CH2OH, iliti 3-metilbutan-1-ol i t.d.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr