Medju ispitnim pitanjima za fakultete, naisao sam na pitanje koja je molekula polarna: borov trifluorid ili sumporov tetraklorid. Zahvaljujem na odgovoru i molim sugestiju kako razmisljati kod slicnih primjera, koji nisu opce poznati, tipa HF; H20, NH3

Ime i prezime: Božidar Milošević ruzicamilosevic@gmail.com

Za polarnost molekula bitno je jesu li veze između atoma polarne i kako su te veze raspoređene u prostoru. Tako se u prvom slučaju lako nađe da su veze jako polarne jer je fluor daleko elektronegativniji od bora, ali, budući da su simetrično raspoređene oko borovog atoma, molekula je nepolarna. Kako ćeš odrediti geometriju molekule, ovisi o konkretnom slučaju, a nešto o tome možeš pročitati ovdje.
Drugi slučaj je nešto kompliciraniji, ali ne pretjerano. Umjesto samo tri veze sad oko atoma imaš njih četiri, ali te nikako ne mogu biti tetraedarski raspoređene jer postoji i jedan nevezni elektronski par na sumporovom atomu. Zbog toga je molekula sumporovog tetraklorida sigurno polarna, ali ne naročito jer je razlika između elektronegativnosti klora i sumpora mala.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr