Možete li mi reći zato što nikao ne mogu shvatiti na primjer formula ugljikova dioksida je CO2. Sad jedna molekula ugljikova dioksida sadrži jedan atom ugljika i dva atoma kisika. I sad kako četiri molekule tog spoja sadržavaju četiri puta više ugljika i kisika. Ne mogu to nikako shvatiti pa sam primjer uzela iz knjige ali je samo to objašnjeno tako da po tom primjernu ne mogu nikako zaključiti odakle sad četiri molekule. Nadam se da mi netko može pojasniti ovo malo.

Ime i prezime: Tijana Bilić tijana.bilic.1@gmail.com

Ako sam dobro shvatio tebe muči sljedeće: ako jedna molekula CO2 sadrži jedan atom ugljika, zašto četiri molekule sadrže četiri puta više atoma ugljika.

Pođimi malo okolnim putem. Svaki čovjek ima jednu glavu. Koliko ukupno glava imaju četvorica? Očito četiri - svaki ima po jednu. Jedna molekula CO2 ima jedan atom ugljika. U četiri molekule CO2 sadržana su dakle četiri atoma ugljika, u svakoj po jedan. Analogno, jedna molekula CO2 ima dva atoma kisika, a u četiri molekule ima ukupno osam atoma kisika - u svakoj molekuli po dva atoma.

Što se tiče pitanja odakle četiri molekule, ne znam što ti točno u knjizi piše, ali vjerujem da je jednostavno uzet neki broj primjera radi - isto tako moglo je pisati da tri molekule CO2 sadrže trostruku količinu ugljika i kisika kao jedna molekula (tri atoma ugljika i šest kisika), ili da pet molekula CO2 sadrži peterostruku količinu ugljika i kisika kao jedna molekula (5 atoma ugljika i 10 kisika).

Nadam se da sam pogodio što te muči, a ako ne, javi se opet.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr