Možete mi objasniti pravilo okteta i odstupanja od pravila okteta (npr. kod spojeva halogenih elemenata)? Proučio sam Vaše prethodne odgovore ali mi još nije jasno. Hvala

Ime i prezime: Pero Karasović

Pravilo glasi da će atomi (izim prve četvorice, kojima su i dva elektrona dosta) težiti tome da u valentnoj ljusci imaju osam elektrona jer je tako najstabilnije. Zašto je najstabilnije, nije za ovu teoriju previše bitno jer ona to uzima kao početnu pretpostavku koju dalje koristi za predviđanje geometrija molekula.
Odstupanja od pravila uvijek ima. Da nema, bio bi to prirodni zakon. Ako te zanima kad dolazi do odstupanja, odgovor je jednostavan: lakše je zapamtiti gdje (obično) ne dolazi od odstupanja. Prijelazne metale možeš odmah prekrižiti, a i donji dio p-bloka. Lijepo se ponašaju alkalijski i zemnoalkalijski metali te skandij, zatim ugljik, dušik, kisik i fluor, halogeni elementi i sumpor samo u nižim oksidacijskim stanjima i možda još nešto što sam zaboravio. Plemeniti plinovi su u redu samo u elementarnom stanju, osim helija koji slijedi pravilo dubleta.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr