Profesorica iz biologije mi je već ovo objasnila ali sam sve zaboravio pa vas molim da mi još jednom pojasnite: Kako to da se pri pucanju veza u molekulama ATP-a (adenozin trifosfata) energija oslobađa, iako je kemijski logičnije da je za to potrebno uložiti energiju? Zahvaljujem.

Ime i prezime: Filip Obradović fobradovic@gmail.com

Energija se pri pucanju veze između fosfatne skupine i ADP-a ne oslobađa već se troši. Za raskidanje svake veze potrebno je uložiti energiju.
Kvaka je u tome što ATP fosforilira druge molekule, tj. predaje im jednu svoju fosfatnu skupinu. Veze između tih molekula i fosfatne skupine su u pravilu stabilnije i prilikom njihovog formiranja oslobodi se dovoljno energije da se nadoknadi gubitak energije zbog prethodnog pucanja veze te da se obavi nekakav rad.
Dakle, moraš uložiti energiju kako bi dobio energiju.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr