Jesu li svi spojevi vanadija otrovni za čovjeka?

Ime i prezime: Ivana Tadin bluebottle@net.hr

Vanadij kao teški metal teško da može biti zdrav. U tijelu se nalazi tek u minornim količinama, a naše tijelo ne reagira dobro na kemijsku neravnotežu. Budući da tijelo nema neku razumnu svrhu za velike količine vanadija pokušat će ga izlučiti prije nego napravi dar mar. Ako pak tijelo ne uspije, ili se vanadij nalazi u takvom spoju koji je teško izlučiti iz organizma, onda može dovesti do ozbiljnog trovanja.

Međutim, ovo sve treba uzeti cum grano salis, jer se čovjek može otrovati i od prevelikih količina kuhinjske soli. Paracelzus je rekao da se otrov krije u dozi.

Sve spojeve teških metala bi u načelu trebalo smatrati otrovnim i oprezno s njima postupati, ali ne u toj mjeri da zazireš vožnje tramvajem jer su ti jednom rekli kako je hrđa otrovna.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr