evo ovako, zanima me: 1. jesu li fenol i benzenol isti alkohol? 2.jesu li eterična ulja po svome sastavu esteri? 3.ako znate, koji je ester miris višnje (treba mi za zadaću iz kemije a ne mogu nigdje pronaći). HVALA!! i želim vam reći da je ova stranica super i uvijek mi pomognete kada nešto trebam, hvala :)

Ime i prezime: Tomislav Lukić tomislav2@net.hr

1. Benzenol je sistematsko ime fenola.

2. Eterično ulje je laički naziv za mirišljavu supstancu čiji miris neke osobe smatraju dobrim, poželjnim, opuštajućim, ugodnim i sl. Eterična ulja kao skupina spojeva nemaju nužno nekih posebnih sličnosti i obilježja tako da ih ne možemo svrstati ni u koju sistematsku skupinu (pod uvjetom da "razno" ne konstituira skupinu). Pretpostavljam da neki od njih mogu biti esteri, ali ne bih znao koji.

3.Internet veli da nekolicina estera mirisom podsjeća na miris trešanja i višanja kao naprimjer etilheptanoat ili izobutilacetat. Može biti da oba ta spoja postoje u višnjama, a može biti i to što ljudski nos nije tako dobro razvijen pa nam mnoge stvari slično mirišu. Uz ove ima i drugih estera koji slično mirišu.

Iako smo potpuno imuni na laskanje, lijepo je znati da te cijene.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr