Zamolio bih Vas da mi računski riješite zadatak: Izračunaj brojnost natijevog iona u slanoj vodi, ako je volumen slane vode pri standardnim uvjetima 15mL, a maseni udio NaCl u slanoj vodi je 2.8%. Gustoća slane vode je približno jednaka gustoći vode. Unaprijed zahvaljujem. Ivan

Ime i prezime: Ivan Todorović

Maseni udio neke tvari u smjesi jednak je masi te tvari podijeljenoj sa ukupnom masom smjese. U našem slučaju, poznati maseni udio NaCl jednak je nepoznatoj masi NaCl podijeljenoj sa masom vode u kojoj je otopljena jednaka količina NaCl.

2,8%=m(NaCl)/(m(H2O)+m(NaCl))

Masa vode jednaka je umnošku volumena i gustoće (pretpostavljamo da je gustoća vode jednaka 1 g/cm3). Iz toga je jednostavno izračunati masu NaCl.
Iz mase se množina natrijeva klorida izračuna tako što se masa podijeli sa relativnom molarnom masom jedne formulske jedinke NaCl. Množina natrijevih iona jednaka je množini natrijeva klorida.
Brojnost jedinki se dalje iz množine tvari dobije množenjem množine sa Avogadrovom konstantom.
Sad samo trebaš uvrstiti brojeve i slijediti upute.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr