Trebam napisati jednadžbu reakcije propanske kiseline i kamenca... C2H5COOH je formula za propansku kiselinu, a koja je formula za kamenac i što u reakciji trebam dobiti? Prašak za pecivo sadrži sodu bikarbonu i vinsku kiselinu. Kad zamijesimo tijesto, ostavimo ga da naraste, a tijekom pečenja naraste još više..Molim vas odgovorite mi na sljedeca pitanja: a)Objasni čemu služi kiselina. i b)Što se događa pri zagrijavanju? unaprijed hvala...

Ime i prezime: deni karabatic deni.split@gmail.com

Kamenac je bijela supstanca koja izaziva alergijske napade kod revnih domaćica. To je smjesa različitih soli, poglavito kalcijevih i magnezijevih i to uglavnom kalcijeva karbonata.
U reakciji propanske kiseline i kamenca (kojeg ćemo predstaviti kao CaCO3) se oslobađa CO2 i nastaje kalcijeva sol propanske kiseline, kalcijev propanoat.

Soda bikarbona ili natrijev hidrogenkarbonat će slično kao i kamenac reagirati s kiselinom te će se oslobađati CO2 koji dovodi do dizanja tijesta. Neki prašci za pecivo imaju dvije komponente, jednu koja reagira odmah prilikom miješanja u vlažno tijesto i drugu koja reagira tek kada se stvar zagrije u pećnici. Također, volumen CO2 će zagrijavanjem porasti tako da i to dovodi do daljnjeg dizanja tijesta u pećnici.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr