Pozdrav, Možete li objasniti to kad nas traže fizikalna svojstva ionskih tvari, da li mi pišemo za npr. natrij njegova općenita svojstva, ili njegov ion ima skroz druga svojstva od njega? i što su to npr, električna svojstva njegovih taljevina. Znam da je to nekome smiješno, ali stvarno ne shvaćam.

Ime i prezime: Miro Makaj zrinka_makaj@net.hr

Možda si krivo protumačio zadatak, ili je krivo postavljen, ali vjerujem da se radi o fizikalnim i kemijskim svojstvima ionskih spojeva. Dakle, ne o jednoj vrsti iona, već o ionu i protuionu koji grade neki ionski spoj.
Ne bi imalo previše smisla govoriti o fizikalnim svojstvima natrijevog iona, dok bi se o fizikalnim svojstvima natrijeva klorida dalo lijepo razgovarati. Pritom pazi, elementarni natrij nije ionski spoj!

Mnoge tvari se daju rastaliti tako da prijeđu iz krute u tekuću fazu. Možemo reći da je tekuća voda talina leda. Metali se također daju rastaliti; olovo se može rastaliti nad običnim štednjakom dok za taljenje željeza trebaju malo veće temperature. Ako u takvoj talini postoje nabijene vrste koje mogu voditi struju onda možemo pričati o vodljivosti takve taline, o izolatorskim svojstvima, o pokretljivosti iona u takvim taljevinama, o prijenosnim brojevima ionskih vrsta itd. Ako se ionski spoj dada rastaliti, onda će sigurno voditi električnu struju. Postoji dosta pojmaova kojima se mogu opisati elektrokemijska svojstva elektrolita. Pogledaj malo po internetu ako te zanima više.

P.S. Nitko se od nas ne smije nad pitanjima )mada se ponekad hvatamo za glavu ;D ); nije sramota nešto ne znati, sramota je ne truditi se saznati.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr