Molio bih vas da mi opisete postupak dobijanja gume.Mene konkrektno zanima vrsta gume koja moze da se nanese na tkaninu.Ono sto ja znam je da se lateks mesa sa koloidnim sumporom,na odredjenoj temperaturi i da to sve treba da se odvija u baznoj sredini uz prisustvo srestava za vulkanizaciju,nekakvih antioksidanata i aktivnog cink oksida.Mnogo bi mi znacilo da mi to malo pojasnite i da opisete malo taj postupak i ulogu svakog od navedenih jedinjenja. Pozdrav svima

Ime i prezime: Milos Vujicic zsanja@ptt.yu

Prirodni kaučuk se dobiva iz soka tropske biljke Hevea brasiliensis. Duge molekule kaučuka (cis-1,4-poliizopropen) daju mu određenu elastičnost i nepropusnost prema vodi, ali se skrutne na niskim temperaturama, a omekša i postane ljepljiv već s malim povišenjem temperature. Svojstva se bitno mijenjaju primjenom postupka nazvanog vulkanizacija (Charles Goodyear, 1839.). Polimerne molekule se umrežavaju reakcijom sa sumporom čime se poboljšavaju mehanička i kemijska svojstva (isto vrijedi i za druge gume). Za sam tijek reakcije važne su, naravno, osnovne sirovine (lateks i sumpor), zatim temperatura, aktivatori, punila, omekšivači, antioksidansi, boje, mehanička obrada prije, tijekom ili nakon vulkanizacije...

Mnogo, mnogo više ćeš naći ako odeš na pretraživač scirus (www.scirus.com) i ukucaš riječ vulcanization. Čekaju te tone informacija, npr. http://www.tut.fi/plastics/tyreschool/moduulit/moduuli_4/hypertext_2/

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr