Možete li mi objasniti zašto je kisik feromagnetičan? Ima veze s raspodjelom elektrona , atomskim i molekulskim orbitalama. Samo to znam. Hvala puno

Ime i prezime: Tihomir Tomasović tihomir_zg@yahoo.com

Rekao bih da si se malo zabunio. Kisik nije feromagnetičan već paramagnetičan.

Ako je to pitanje, onda je ovo odgovor:
Molekula kisika u osnovnom stanju "sadrži" nesparene elektrone. Kažemo da se molekula nalazi u tripletnom stanju. Zdravoseljački bismo si to zamislili kao da su dva atoma kisika spojena jednom vezom, a svakom atomu bi dodali jedan nespareni elektron. Elektromagnetsko polje jako utječe na takve elektrone koji su na taj način ostali nezaštićeni.
Takvo razmišljanje, iako jednostavno i zgodno, je u načelu pogrešno. Red veze u molekuli kisika je 2! Elektronska konfiguracija molekule kisika je takva da dva elektrona popunjavaju degenerirane protuvezne orbitale te zbog toga ne dolazi do sparivanja. Budući da su elektroni nespareni ukupan spin po orbitali je različit od nule te će se ti elektroni u magnetnom polju ponašati kao mali magneti što dovodi do pojave paramagnetičnosti.

Stvarno ne znam kog vrapca orbitale imaju raditi u srednjoj školi.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr